Poté, co bristký herec a komik Ricky Gervais (více o něm na Wikipedia) spolu se svým režisérem a kolegou Stephenem Merchantem natočili úžasný sitcom „The Office“ (více na Wikipedia), v roce 2005 vypustili na obrazovku BBC další, dost možná ještě lepší sitcom – Extras.

Upoutávka na Extras

Více o Extras dále v článku včetně ukázkových videí…

V zásadě jde o reálnou a dost nahořklou inspekci do života jednoho celkem normálního a fakt více než průměrného člověka, který chce být hercem, nicméně zatím končí pouze jako „Extra“, tedy jako komparsista. Andy Millman, kterého Ricky Gervais hraje naprosto skvěle a bezprostředně je inteligentní, realista a vtipný, zároveň ale totální skeptik a i přes úspěchy v jeho profesi (tam se dostaneme ve druhé sérii seriálu) je neustále v depresi ze svého života. Pomáhá mu v tom Maggie, také extra, ještě větší ztracenec, dobrá duše, ale natvrdlá, jejíž život je na rozdíl od Andyho totálně bez vize.

Gervaisovi se v seriálu povedlo předvést naprostou bezprostřednost a v ní ukázat konfrontaci člověka z nejrůznějšími stereotypy a konfliktními a netradičními tématy jako například vše možné týkající se partnerských vztahů, rasismus, touha po slávě, chamtivost, přístup k homosexualitě, postižení a podobně. Hlavní postava se do konfliktních situací dostává bezprostředně a neuvěřitelně se v nich utápí až do úplného ztrapnění – člověk se na to kouká a trpí s ním, ale zároveň se neuvěřitelně baví. Komedii dává korunku jeho naprosto neschopný agent Darren (hraje ho Stephen Merchant, režisér seriálu) s asistentem Barrym.

Celebrita v každém dílu

Dalším unikátním aspektem Extras je fakt, že do každé epizody (Extras mají 2 série po šesti epizodách a přes hodinu dlouhý závěrečný special díl) se Gervaisovi povedlo dostat jednu světovou celebritu, která vždy hraje sama sebe a vidíme ji v seriálu v až šokujících situacích, člověk jen kouká. Epizody mají svůj příběh, který kopíruje život hlavního hrdiny, nicméně příběhy celebrit jsou do něj skvěle zasazeny jako malé epizodní role, které ale dávají Extras skvělý punc navíc. Tak například poznáme Bena Stillera chlubícího se, se kterými všemi celebritami se líbal, Daniela Radcliffea (Harry Potter) jako perverzního kluka, který balí ženský na použitý prezervativ, Patricka Stewarta (Star Trek, X-men), který sní o natočení filmu, kde bude mít mentální schopnosti jako jeho profesor z X-menů a bude je využívat na to aby silou jeho vůle mizely ženským šaty, Orlando Blooma pomlouvajícího Johnyho Deppa nebo Iana McKellena odhalujícího zaujatě to, že tak skvělý herec je proto, že říká to, co má napsáno ve scénáři atd.

Extras má za sebou řadu ocenění (BAFTA, Zlatý Glóbus, Emmy…) a je jedním z nejpopulárnějších sitcomů na světě. Škoda, že k nám se ještě nedostal a televize opakovaně ládují sice někdy kvalitní (Monty Python, Červený Trpaslík apod.) sitcomy, ale léty už dost provařené.

Prezentaci Extras na Wikipedia možno vidět zde, na BBC zde.

Níže je pár videí pro lepší poznání seriálu, všechny díly jsem našel na YouTube zde.

Další videa z Extras (videa z vystoupení celebrit v Extras jsou úplně dole)

Jak oslovit ženskou

Stephen Merchant – Darren – masturbace

Darren na rande s Maggie

Kvíz na téma rasismus…

Timezone argument s Darrenem

Autogram od Andyho

Hvězda a žebrák

Celebrity v Extras

Daniel Radcliffe (sledujte cca od 2. minuty)

Ian Mckellen

Ben Stiller

Patrick Stewart

Orlando Bloom